Off-Baza

Kobito Rakugo

Siedziba: WrocławRok założenia: 2016Dane kontaktowe: Anita Jakubik 790-369-541, Rafał Iwanecki 570-219-878, kobito.rakugo@gmail.com Rakugo, to japoński teatr jednego aktora, gdzie rakugo-ka (inaczej gawędziarz) siedzi na podwyższeniu zwanym kōza i opowiada w pozycji siedzącej, długą i najczęściej zabawną historię używając tylko dwóch rekwizytów: wachlarza (sensu) i kawałka materiału (tenugui). Historia ta jest dialogiem pomiędzy dwoma lub więcej …

Kobito Rakugo Read More »

Latający Teatr Kantorowi

Ogólnopolski projekt artystyczny realizowany od 2019r. w Wielopolu Skrzyńskim,  skupiający reżyserów teatrów offowych. Celem projektu jest spotkanie i wspólna twórcza praca w miejscu dla teatru szczególnym, miejscu narodzin Tadeusza Kantora, w Wielopolu Skrzyńskim. Tu, pod kierunkiem zaproszonego reżysera, odbywają się warsztaty teatralne w wyniku których powstaje spektakl. W lipcu 2019r. zaproszenie do udziału w projekcie …

Latający Teatr Kantorowi Read More »

Duda A., Adamiszyn E., Oleszka B. (red.), „Polski teatr alternatywny po 1989 roku…”

Polski teatr alternatywny po 1989 roku z perspektywy Akademickich/Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA, pod red. Artura Dudy, Emilii Adamiszyn, Bartłomieja Oleszka, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2012 Jest to pierwsza książka poświęcona Akademickim/Alternatywnym  Spotkaniom Teatralnym „Klamra” organizowanym w klubie Od Nowa od ponad dwudziestu lat. Sympatycy teatru alternatywnego w całej Polsce, uczniowie, studenci i teatromani …

Duda A., Adamiszyn E., Oleszka B. (red.), „Polski teatr alternatywny po 1989 roku…” Read More »

Hasiuk Magdalena, „Teatr słońca. Od rewolucji na kozłach do odysei uchodźców”

Magdalena Hasiuk, Teatr słońca. Od rewolucji na kozłach do odysei uchodźców, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2016 Pierwsza tego rodzaju książka w Polsce przedstawiająca dokonania legendarnej francuskiej sceny eksperymentalnej. Théatre du Soleil to międzynarodowy zespół, prowadzony przez charyzmatyczną reżyserkę Ariane Mnouchkine w dawnej fabryce amunicji Cartoucherie w Vincennes. Zespół ma wyraźną prospołeczną orientację i liberalny humanizm jako …

Hasiuk Magdalena, „Teatr słońca. Od rewolucji na kozłach do odysei uchodźców” Read More »

Kaliś Natalia, „Pan niewolnik. Męski masochizm w performance okresu PRL-u”

Natalia Kaliś, Pan niewolnik. Męski masochizm w performance okresu PRL-u, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2018 Pan niewolnik Natalii Kaliś jest pierwszym problemowym ujęciem polskiego performansu masochistycznego. Odpowiada na pytania pojawiające się wobec wystąpień w których performer uprzedmiotawia się, kaleczy lub w inny sposób wyrządza sobie krzywdę. Działania te najczęściej są odrzucane przez odbiorców, nierozumiane lub …

Kaliś Natalia, „Pan niewolnik. Męski masochizm w performance okresu PRL-u” Read More »

Grenda Magdalena, „Alternatywny słownik terminów treningu aktorskiego”

Magdalena Grenda, Alternatywny słownik terminów treningu aktorskiego, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2017 Niewielka, lecz unikatowa publikacja Magdaleny Grendy, punktem wyjścia i bezpośrednim impulsem do napisania której, jak przyznaje autorka, posłużył jej udział w Akademii Teatru Alternatywnego. ATA to projekt nieformalnej, interdyscyplinarnej edukacji teatralnej, kierowanej przede wszystkim do liderów zespołów …

Grenda Magdalena, „Alternatywny słownik terminów treningu aktorskiego” Read More »

Wojcik M. (red.), „To, co w nas ciemne, ulega prześwietleniu…”

To, co w nas ciemne, ulega prześwietleniu. Pierwsze piętnaście lat Teatru Chorea, pod red. Maji Wójcik, Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” we współpracy z Wydawnictwem Officyna, Łódź 2019 To co w nas ciemne ulega prześwietleniu. Pierwsze piętnaście lat Teatru CHOREA to dwujęzyczna (polsko-angielska) publikacja, która podsumowuje piętnaście lat działalności teatru CHOREA i ponad dziesięć lat funkcjonowania tej …

Wojcik M. (red.), „To, co w nas ciemne, ulega prześwietleniu…” Read More »

Tyszka J. (red.), „Świat na opak, 10 lat Teatru Strefa Ciszy”

Świat na opak, 10 lat Teatru Strefa Ciszy, pod red. Juliusza Tyszki, Teatr Strefa Ciszy, Poznań 2003 Świetnie wydana dwujęzyczna album-monografia dokumentująca 10 lat pracy Teatru Strefa Ciszy, jednego z ciekawszych polskich teatrów alternatywnych. Poznański Teatr Strefa Ciszy Adama Ziajskiego pojawił się w nurcie teatru alternatywnego w 1993 roku. Swe poszukiwania rozpoczął wpatrzony w dokonania …

Tyszka J. (red.), „Świat na opak, 10 lat Teatru Strefa Ciszy” Read More »

Berlińska A., Plata T. (red), „Komuna Otwock. Przewodnik krytyki politycznej”

Komuna Otwock. Przewodnik krytyki politycznej, pod red. Agnieszki Berlińskiej i Tomasza Platy, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2009 Komuna Otwock. Przewodnik Krytyki Politycznej to książka o artystycznej niezależności i twórczej wyobraźni w czasach nieprzyjaznych sztuce zaangażowanej. Prezentuje główne założenia Komuny Otwock, jej historię, a także artystyczne, filozoficzne i polityczne konteksty jej działania, opisane przez ważne postaci …

Berlińska A., Plata T. (red), „Komuna Otwock. Przewodnik krytyki politycznej” Read More »

Stańczyk Xawery, „Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996”

Xawery Stańczyk, Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996, Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2018 Książka poety i publicysty Xawerego Tadeusza Stańczyka. Jest to pierwsze opracowanie w sposób kompleksowy podejmujące tematykę kultury alternatywnej lat 80. i 90. Zjawisko to przedstawione zostaje w sposób oryginalny i wyczerpujący, z wyjątkową dbałością o szczegóły i wiarygodność źródłową. Autor …

Stańczyk Xawery, „Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978-1996” Read More »