Off-Baza

Delbrück kollektiv


wcześniej: Teatr Na Niby

Siedziba: Katowice
Rok założenia: 2013/2016
Dane kontaktowe: Daria Sobik, tel. 514 419 528


Teatr Na Niby został powołany do życia przez Darię So­bik, najpierw jako nieformalna grupa osób zainteresowanych warsztatami teatralnymi, a następnie (dzięki stałej grupie uczęszczających) – jako trwalszy zespół, którego siedziba mieś­ciła się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach (ul. Francuska 12). Reżyserem i instruktorem grupy była Daria Sobik, dramaturgiem – Mariusz Gołosz. W skład teatru wcho­dził stały zespół aktorski: Filip Jałowiecki, Elżbieta Pańczyk, Kinga Plasun, Wiktor Walasek. Jako Teatr Na Niby zrealizowali wspólnie dwie premiery – w reżyserii Darii Sobik i z autorskimi tekstami Mariusza Gołosza, pisanymi specjalnie dla zespołu: Obrotowość drzwiczna (2014, gościnnie wystąpił w spektaklu saksofonista Aleksander Papierz) oraz Ziewanie ludzi średnich (2015, muzykę skomponował Marte).

W 2016 r. wraz ze zmianą połowy składu teatru oraz chę­cią obrania nowych kierunków rozwoju artystycznego nazwę zespołu zmieniono na Delbrück kollektiv.

Katowicka formacja teatralna skupia się na małych for­mach, np. słuchowiskach (m.in. Dwa utwory z trzema aktami, ale bez aktorów, 2016) z muzyką komponowaną na żywo przez perkusistę Filipa Janotę i basistę Michała Świderka.