Siedziba: Wrocław
Rok założenia: 2004
Dane kontaktowe: prisma.artem.collective@gmail.com,
Sebastian Siepietowski, tel. 508 225 206, siepietowski.s@gmail.com,
Adrianna Górniak, tel. 505 002 926, gorniak.adrianna@gmail.com
Zespół rozpoczął działalność w Centrum Kultury Wrocław-Zachód jako Pro.scenium, aby w ciągu dwunastu lat, przeszedłszy kilka przeobrażeń (m.in. w 2012 r. zmiana nazwy na “S-Tworzywo”), stać się grupą Prisma Artem o profilu teatralno-muzycznym, poszerzonym o inspiracje plastyczne i architektoniczne. Gospodarzem teatru jest Dom Kultury Bakara na Grabiszynku.
Skład zespołu to: Sebastian Siepietowski – inżynier architekt, scenograf, projektant, grafik, absolwent Politechniki Wrocławskiej oraz Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (specjalizacja pantomima); Adrianna Górniak – od 2014 współautor i koordynator artystycznego programu teatru, niebawem kończy Uniwersytet Medyczny; Zuzanna Dzienniak – muzyk, studentka wiolonczeli na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i WSUS w Poznaniu (kierunek menadżer kultury); Maciej Oktaba – student inżynierii środowiska, animator i wychowawca, z zamiłowania wodzirej i specjalista od oprawy technicznej, wieloletni członek Teatru Tańca Dawnego Invenzione.
W latach 2004-2006 teatr (jako Grupa Teatralna Proscenium) skupiał młodzież gimnazjalną i pracował na autorskim repertuarze dramatycznym. Lata 2006-2010 (jako Teatr Pro.scenium) upłynęły pod znakiem teatru plastycznego, teatru ruchu, formy i wybranych gatunków teatru lalkowego. W tym czasie zrealizowano pięć spektakli: Kamień, Kwiaty, Nowe wyzwolenie wg Witkacego, Noc, która nie chciała się skończyć wg B. Schulza oraz (S)Tworzywo?. Ten ostatni był powrotem do repertuaru dramatycznego, a jednocześnie rozpoczynał kolejny etap pracy warsztatowej: metodę improwizacji teatralnej opartą na ruchu (od sezonu 2009/10). W oparciu o nią powstał spektakl Stacja 6 (2011). Od roku 2014 grupa prowadzi działania warsztatowe i animacyjne, proponując zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych jak i seniorów.
Wiele spektakli teatru wyreżyserowała Elwira Szwedo-Mazurkiewicz: Sen o wolności, Kuglarze, Girls, Komedia kryminalna, czyli śmierć garderobianej, Kamień, Kwiaty, Nowe Wyzwolenie według Witkacego, Noc, która nie chciała się skończyć, S-Tworzywo, Mensa Mensae, Kiedy byłem dziełem sztuki, Stacja 6; w reżyserii Sebastiana Siepietowskiego powstał Człowiek za dużo myślący (we współpracy z zespołem rockowym Katedra).