Off-Baza

Teatr Anakonda


Siedziba: Leszno
Rok założenia: 1996
Dane kontaktowe: ul. Bolesława Chrobrego 3a, 64-100 Leszno,
tel. 65 529 99 85


Teatr młodzieżowy Anakonda został utworzony na bazie dziecięcej grupy teatralnej i dziewczęcego zespołu wokalnego. Założycielką jest Ewa Halatyn, absolwentka Wydziału Reżyse­rii Teatralnej Dzieci i Młodzieży krakowskiej PWST (oddział we Wrocławiu). Rozpoczęła swoje działania w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie przy okazji tworzenia spektaklu dyplomo­wego i działa tam do dziś.

Zespół sięga po teksty zagranicznych dramaturgów dwudziestego wieku (np. Łysą śpiewaczkę Eugène Ionesco czy Love And Information Caryl Churchill). Inspiracji szuka również u twórców polskich, wystawiając Rycerzy niezłomnych Macieja Wojtyszki, Kopalnię i Babcię według Michała Walczaka, Obywate­la K. Artura Pałygi. W repertuarze grupy można znaleźć również bajki: Pchłę Szachrajkę Jana Brzechwy czy Króla malowanego J. Ch. Andersena.

Anakonda uczestniczyła w wielu ogólnopolskich konkur­sach i przeglądach teatralnych, zdobywając nagrody i wyróż­nienia między innymi na Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu czy na Przeglądzie Teatrów Ulicznych w Pniewach. Grupa wy­stąpiła również na deskach Teatru Polskiego, Teatru Animacji i w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Miała okazję zaprezen­tować swoje dwa spektakle – Dokąd idziemy i Łysą śpiewaczkę – w Domu Polskim w High Wycombe w Anglii.