Siedziba: Kraków
Rok założenia: 2008
Sala: Żydowskie Muzeum Galicja
Dane kontaktowe: tel. 502 304 970,
biuro@teatr-zydowski.krakow.pl
https://www.facebook.com/MidraszowyTeatrZydowski/

Teatr Midraszowy działa na krakowskim Kazimierzu. Jego założycielem jest Tanja Segal – z wykształcenia rabinka oraz reżyser teatralny. Poza Teatrem Midraszowym zrealizowała ona liczne spektakle i projekty artystyczne w innych miastach Polski, a także w Europie i Izraelu.
Spektakle Teatru Midraszowego najczęściej powstają i są prezentowane Żydowskim Muzeum Galicja na Kazimierzu. Jest to przestrzeń pofabryczna, zapełniona wystawami dotyczącymi historii Żydów. Midraszowy niekiedy wchodzi z nimi w rodzaj interakcji, próbując znaleźć połączenie dawnego z tym, co tu i teraz.
Teatr Midraszowy jest w gruncie rzeczy teatrem klasycznym, który próbuje wypracować żywą, aktualną interpretację klasycznych tekstów żydowskich właśnie przez teatr. Nie boi się nowoczesnych rozwiązań czy multimediów. Najważniejsze pozostaje w nim jednak słowo mówione oraz muzyka, często grana na żywo, tworzona na potrzeby konkretnej realizacji. Ważnym odnośnikiem dla twórców jest również film i malarstwo.
Jak dotąd w Midraszowym powstały takie spektakle jak Melodia ciszy (2008), Tajemnice mojej babci (2009), Sztuka w pięciu aktach/Five (P)Art (2012), Megilat Polin (2013), Samotne tango Wiery Gran (2014) – wszystkie pokazywane w Żydowskim Muzeum Galicja. Poza tym stworzono midrasze muzyczne: Abija, Szema Israel, Szirat HaJam, Eikha, Maim. W roku 2012 we współpracy z Teatrem Tańca Riny Schenfeld z Izraela powstała nowa wersja znanego na całym świecie spektaklu Zatańczyć z Chopinem.
Grosik na raj, Midraszowy Teatr Żydowski, fot. Mariola Jakacka Grosik na raj, Midraszowy Teatr Żydowski, fot. Mariola Jakacka Chłopiec z zapałkami, Midraszowy Teatr Żydowski, fot. Paweł Okulowski Chłopiec z zapałkami, Midraszowy Teatr Żydowski, fot. Paweł Okulowski