
Adres: Sri Lanka, Colombo
Dyrektor/osoba do kontaktu: M.Safeer
Rok założenia/ilość edycji: Festiwal został założony w 2012 roku, w roku 2025 odbędzie się jego 11 edycja (festiwal miał przerwę w działaniu z powodu pandemii oraz kryzysu politycznego na Sri Lance)
Dostępne przestrzenie: Spektakle odbywają się w przestrzeniach Inter Act Art Theatre Institute.
Opis idei:
Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Kolombo zapoczątkował pierwszy i jedyny w historii sceny teatralnej Sri Lanki międzynarodowy festiwal teatralny, będący pomostem łączącym Sri Lankę z teatrem światowym. Organizatorzy utrzymywali CITF pośród niezliczonych komplikacji, zmagań i niepokojów od 2012 do 2019 roku, a potem ponownie od 2023 roku. Zadania jakie stawia przed sobą festiwal, to: Wyjście poza istniejącą metodologię obowiązującą młodzież syngaleską, tamilską i muzułmańską różnych religii i zmianę nastawienia wśród nich:
– Zbudowanie nowej pozytywnej dyskusji koncepcyjnej na temat różnych tożsamości kulturowych.
-Aktywowanie programu transformacji dla tych, którzy żyją pod wpływem stresu w dowolnej dziedzinie.
– Szanowanie różnych warstw społecznych, religijnych, słuchanie i budowanie wspólnej dyskusji
– Kształtowanie nowej postawy młodzieży, opartej na studiowaniu, badaniu, analizowaniu i wymienianie
-Analityczne spojrzenie na problemy społeczne i wprowadzenie ideologii transformacji.
– Wysłuchanie historii, o których do tej pory nie słyszały media.
– Poszukiwanie nowych talentów poza dużymi miastami
– Identyfikacja nowych trendów na Sri Lance, w regionie azjatyckim i na świecie.
Czy festiwal posiada hasło edycji: Nie.
Rodzaj pokazywanego teatru: Festiwal jest konkursem monodramów. Na szczególne zainteresowanie organizatorów zasługują monodramy młodych twórców i twórczyń, oraz takie, które podnoszą kwestie społecznej transformacji, tolerancji, dialogu i równości.
Forma aplikowania: Nabór do konkursu jest otwarty, odbywa się na pół roku przed Festiwalem (zwykle w lutym). Festiwal ogłasza zasady naboru na swojej stronie i w mediach społecznościowych. Festiwal oczekuje form krótkich: do 15 min, i form dłuższych między 40 a 90 min.
Zasady uczestnictwa: Krajowe zespoły uczestniczą w Festiwalu bez wynagrodzenia, wszystkie zespoły mają zagwarantowany pobyt na festiwalu oraz uczestnictwo w jego aktywnościach. Festiwal nie pokrywa kosztów transportu lotniczego i wiz.
Otwartość na udział w nowej sieci teatralnej: Tak