Off-Baza

Festiwal Retroperspektywy

,

Adres: Polska, Łódź

Dyrektor/osoba do kontaktu: Tomasz Rodowicz

Rok założenia/ilość edycji: Festiwal powstał w 2011 roku. W roku 2025 odbędzie się jego 14. edycja.

Dostępne przestrzenie: Główną przestrzenią Festiwalu jest Fabryka Sztuki na ul. Tymienieckiego 3. Przestrzeń ta składa się z sali na 150 osób, foyer do pokazów małych form, oraz dwóch otwartych przestrzeni strychowych. W razie potrzeby organizatorzy wynajmują przestrzeń od miejskich teatrów i domów kultury w Łodzi.

Opis idei: Organizatorzy starają się, by te­ma­tem sztu­ki nie było je­dy­nie ob­ra­zo­wa­nie i ana­li­za de­struk­cji, ale two­rze­nie punk­tów wyj­ścia do po­szu­ki­wa­nia na­dziei, no­wych dróg i in­try­gu­ją­cych wi­zji.Taki kie­ru­nek wy­zna­cza teatrowi duch i po­czu­cie czło­wie­czeń­stwa. Organizatorzy deklarują potrzebę ze­brania siły, uwie­rzenia w do­bro, roz­bu­dzenia na­dzie­i, po­ru­szenia w widzu tego, co jest ja­sne. Wie­rzą, że żywy te­atr, któ­ry ist­nie­je je­dy­nie w sy­tu­acji re­al­ne­go i na­ma­cal­ne­go spo­tka­nia z pu­blicz­no­ścią, ma co­raz więk­szy wpływ na kre­atyw­ność oraz po­sze­rza­nie per­spek­tyw wi­dza. Od­dzia­łu­ją na jego wy­bo­ry, otwar­tość i ostrość wi­dze­nia. Ce­lem Festiwalu jest zbu­do­wa­nie sy­tu­acji, w któ­rej  wy­star­czy tyl­ko prze­trzeć z oczu sen i sze­ro­ko je otwo­rzyć, by do­strzec sens i prze­bu­dzić się do ży­we­go ist­nie­nia. W ten wła­śnie spo­sób, za po­śred­nic­twem fe­sti­wa­lo­wych wy­da­rzeń – spek­ta­kli, kon­cer­tów, warsz­ta­tów i prak­tyk te­atral­nych two­rzo­nych z mło­dy­mi ludź­mi – chcą ko­mu­ni­ko­wać się i spo­tkać z od­bior­ca­mi, pod­czas ko­lej­nych edy­cji Re­tro­per­spek­tyw.

Czy festiwal posiada hasło edycji: Każda edycja posiada oddzielne, szerokie do interpretacji hasło. Hasłem ostatniej edycji było: „Przebudzenie”.

Rodzaj pokazywanego teatru: Festiwal zainteresowany jest wszelkimi formami teatru, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli ruchowych i eksperymentalnych. Z powodów ekonomicznych Festiwal skupia się na mniejszych formach, z dużą przewagą teatru polskiego.

Forma aplikowania: Dobór spektakli odbywa się w formie wyboru kuratorskiego, jednak organizatorzy zachęcają do nadsyłania swoich propozycji do organizatora, czyli Teatru Chorea.

Zasady uczestnictwa: Festiwal zapewnia honorarium za pokaz spektaklu, które uwzględnia również koszty własne artystów (m.in. podróż), zapewnia również zakwaterowanie i udział w pozostałych wydarzeniach.

Otwartość na udział w nowej sieci teatralnej: Tak