
Adres: Polska, Łódź
Dyrektor/osoba do kontaktu: Tomasz Rodowicz
Rok założenia/ilość edycji: Festiwal powstał w 2011 roku. W roku 2025 odbędzie się jego 14. edycja.
Dostępne przestrzenie: Główną przestrzenią Festiwalu jest Fabryka Sztuki na ul. Tymienieckiego 3. Przestrzeń ta składa się z sali na 150 osób, foyer do pokazów małych form, oraz dwóch otwartych przestrzeni strychowych. W razie potrzeby organizatorzy wynajmują przestrzeń od miejskich teatrów i domów kultury w Łodzi.
Opis idei: Organizatorzy starają się, by tematem sztuki nie było jedynie obrazowanie i analiza destrukcji, ale tworzenie punktów wyjścia do poszukiwania nadziei, nowych dróg i intrygujących wizji.Taki kierunek wyznacza teatrowi duch i poczucie człowieczeństwa. Organizatorzy deklarują potrzebę zebrania siły, uwierzenia w dobro, rozbudzenia nadziei, poruszenia w widzu tego, co jest jasne. Wierzą, że żywy teatr, który istnieje jedynie w sytuacji realnego i namacalnego spotkania z publicznością, ma coraz większy wpływ na kreatywność oraz poszerzanie perspektyw widza. Oddziałują na jego wybory, otwartość i ostrość widzenia. Celem Festiwalu jest zbudowanie sytuacji, w której wystarczy tylko przetrzeć z oczu sen i szeroko je otworzyć, by dostrzec sens i przebudzić się do żywego istnienia. W ten właśnie sposób, za pośrednictwem festiwalowych wydarzeń – spektakli, koncertów, warsztatów i praktyk teatralnych tworzonych z młodymi ludźmi – chcą komunikować się i spotkać z odbiorcami, podczas kolejnych edycji Retroperspektyw.
Czy festiwal posiada hasło edycji: Każda edycja posiada oddzielne, szerokie do interpretacji hasło. Hasłem ostatniej edycji było: „Przebudzenie”.
Rodzaj pokazywanego teatru: Festiwal zainteresowany jest wszelkimi formami teatru, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli ruchowych i eksperymentalnych. Z powodów ekonomicznych Festiwal skupia się na mniejszych formach, z dużą przewagą teatru polskiego.
Forma aplikowania: Dobór spektakli odbywa się w formie wyboru kuratorskiego, jednak organizatorzy zachęcają do nadsyłania swoich propozycji do organizatora, czyli Teatru Chorea.
Zasady uczestnictwa: Festiwal zapewnia honorarium za pokaz spektaklu, które uwzględnia również koszty własne artystów (m.in. podróż), zapewnia również zakwaterowanie i udział w pozostałych wydarzeniach.
Otwartość na udział w nowej sieci teatralnej: Tak