Off-Baza

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – SzekspirOff

,

Adres: Polska, miasto: Gdańsk

Dyrektor/osoba do kontaktu: Agata Grenda

Rok założenia/ilość edycji: Nurt offowy istnieje przy Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim od 2010 roku, jednak został całkowicie przebudowany pięć lat temu, w roku 2019, kiedy uzyskał nową kuratorkę oraz charakter przeglądu produkcyjnego.

Dostępne przestrzenie: Przegląd odbywa się w przestrzeniach Festiwalu Szekspirowskiego – na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (scenie głównej, dziedzińcu), Teatru Miniatura, Opery Pomorskiej, Klubu Żak.

Opis idei: Festiwal ma formę konkursu produkcyjnego. Co roku komisja konkursowa w dwóch etapach wybiera pięć koncepcji spektakli i dofinansowuje ich produkcję. Spektakle mają premierę podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, a jednocześnie uczestniczą w konkursie, wyłaniającym najlepszą z produkcji. Ideą konkursu jest poszukiwanie nowych, oryginalnych i awangardowych odczytań dramatów Szekspira. W Nurcie Offowym – w odróżnieniu od głównego nurtu Festiwalu – wolność interpretacyjna artystów jest dużo większa. Czasem wystarczy fraza lub jedna postać, by snuć opowieści czy manifesty na temat współczesności. Organizatorzy chętnie widzą projekty, które łączą ze sobą przedstawicieli głównego nurtu z tymi z nurtu offowego, które jednocześnie zacierają granicę i podziały. Festiwal jest międzynarodowy, co daje szansę uczestnikom na zaistnienie przed międzynarodową publicznością i jury, oraz późniejszy udział w festiwalach zrzeszonych w sieci festiwali szekspirowskich.

Czy festiwal posiada hasło edycji: Festiwal główny posiada hasło edycji, a nurt Off stara się z tym hasłem jakoś korespondować. Hasłem przewodnim Festiwalu w 2024 roku było: „Niech się głowy toczą”

Rodzaj pokazywanego teatru: Do konkursu zgłaszają się artyści reprezentujący różne rodzaje teatru – teatr formy, teatr muzyczny, pantomimę, monodram, teatr dramatyczny itd. Artyści lub kolektywy muszą działać poza instytucjami oraz szkołami aktorskimi, w formie niezależnej. Preferowane są odważne i współczesne odczytania dramatów Szekspira.

Forma aplikowania: Nabór ogłaszany jest corocznie z półrocznym wyprzedzeniem (Festiwal odbywa się na przełomie lipca i sierpnia). Regulamin dokładnie określa jakiego rodzaju spektakle brane są pod uwagę, wyklucza także udział instytucji i szkół artystycznych. Kryterium wyboru jest poziom artystyczny prezentowanych propozycji oraz ich oryginalność.

Zasady uczestnictwa: Każdy wybrany zespół dostaje 25.000 zł na produkcję, oraz dopłatę do udziału i pokazu spektaklu w ramach Festiwalu. Dodatkowo odbywa się konkurs z pulą nagród do 15,000 zł, a uczestnicy mogą też liczyć na dodatkowe nagrody jury społecznego lub jury dziennikarzy.

Otwartość na udział w nowej sieci teatralnej: Tak