Off-Baza

Scena SAM

Scena 138, „W kaczych butach”, Teatrzyk Bezwstydny

Siedziba: Gdynia
Rok założenia: 2010
Dane kontaktowe: Centrum Kultury w Gdyni, ul. Łowicka 51, 81-504 Gdynia, tel. 58 664 73 77


W 2010 roku zainicjowana została w gdyńskim Centrum Kultury Scena SAM (Studentów, Absolwentów, Mistrzów). To teatr umożliwiający pracę młodym artystom (głównie studentom i absolwentom Studium Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni) pod opieką twórców do­świadczonych. Scena SAM zrealizowała między innymi cieszącą się ogromną popularnością wśród trójmiejskich widzów kome­dię Mayday. Run for your wife w reżyserii Dariusza Majchrzaka. Aktualnie w Centrum Kultury w Gdyni działają teatry, które wyłoniły się ze Sceny SAM. Są to: Scena 138, „W kaczych butach” oraz Te­atrzyk Bezwstydny. 

Scenę 138 od 2011 roku prowadzi Tomasz Podsiadły, aktor, reżyser, instruktor teatralny i pedagog, który pełni w zespole rolę głównego reżysera. Zespół ma na koncie między innymi wielokrot­nie nagradzane spektakle: Śpiąca królewna z 2014 roku, boga­tą wizualnie i rozśpiewaną interpretację klasycznej baśni, oraz W małym dworku, adaptację sztuki Witkacego, zrealizowaną w roku 2015. W 2016 roku grupa zrealizowała spektakl Rybki. Historia gdyńskiej miłości, adaptację książki Patrycji Wojtkowiak­-Skóry.

„W kaczych butach” to grupa założona w 2011 roku przez Magdalenę Bochan-Jachimek, aktorkę, reżyserkę i producentkę Zespół tworzą amatorzy, a zwieńczeniem ich działań warszta­towych są profesjonalnie przygotowane spektakle teatralne. Do tej pory zespół zrealizował przedstawienia: Miłość bliźniego (2014), adaptację dramatu Leonida Andriejewa, oraz Umowę o arcydzieło (2016), komedię o pokoleniu współczesnych trzy­dziestolatków.

Teatrzyk Bezwstydny to projekt, którego ideą jest prze­niesienie amerykańskiej formuły sceny otwartej dla każdego. Podczas comiesięcznych spotkań każdy z uczestników może zaprezentować na scenie swoje teatralne projekty i pomysły.

Sceny działające pod egidą gdyńskiego CK charaktery­zuje łączenie działań amatorskich z profesjonalnymi, które nа ogół realizowane są w jasno określonym celu i niemal zawsze jest nim spektakl teatralny. Przedstawienia scen CK biorą udział w licznych przeglądach i konkursach, są również cenione przez trójmiejską publiczność za swój rozrywkowy, bezpretensjonal­ny charakter i profesjonalną realizację, której gwarantem jest współpraca CK z szeregiem trójmiejskich twórców (między innymi Magdalena Smuk, Michał Zacharek, Tomasz Valldal Czarnecki, Dariusz Majchrzak, Grzegorz Chrapkiewicz). Teatry działające w gdyńskim Centrum Kultury współpracują między innymi z Teatrem Miejskim w Gdyni.