Off-Baza

Teatr Improwizacji Afront


Miejsce: Warszawa
Rok założenia: 2011
Dane kontaktowe: tel. 607 132 270, kontakt.afront@gmail.com


Teatr Improwizacji Afront został założony przez aktor­ki – absolwentki Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich: Katarzynę Gruszewską, Joannę Mazewską oraz Agnieszkę Senderowską, z którymi obecnie występują również Dorota Jarząbek-Rogaczyk, Tomek Skutnik oraz Jakub Paulski – dbający o muzyczną oprawę spektakli improwizowanych. Wśród założy­cieli teatru są również: Magdalena Daszkiewicz oraz Radosław Mazur. Teatr nie ma własnej siedziby, ale na stałe gra w Teatrze Scena Lubelska i czasem gościnnie w Teatrze Baza.

W swoim repertuarze Afront prezentuje różnorodne for­my improwizacyjne, zarówno oparte na formatach mistrzów światowej improwizacji, jak i autorskie, np. pierwszy w Polsce spektakl improwizowany od początku do końca wierszem – Rymem go!, Nienapisane dzieła Szekspira – czyli historie, któ­rych Szekspir co prawda nie popełnił, ale mógłby, kryminał improwizowany Po troopach czy opowiadające o familijnych perypetiach Rodzinne rewolucje, czyli całe życie z wariatami. Im­prowizowane spektakle Afrontu dla dzieci w 2015 roku zdoby­ły nagrodę rodziców w ogólnopolskim plebiscycie Słoneczniki organizowanym przez portal Czas Dzieci. Afront wielokrotnie gościł na różnych festiwalach teatralnych m.in. w Krakowie, Gdańsku, Olsztynie, Goleniowie, Konstancinie, Poznaniu, Tarno­wie, Krośnie, Wrocławiu i Bydgoszczy. Jako jedyny teatr w Pol­sce dwukrotnie dotarł do finału rozgrywek Liga Mecz Impro.

Teatr Improwizacji Afront działa pod opieką Fundacji „Szafa Kultury”, z dotacji której finansuje swoje działania. Jest to też odpłatna działalność statutowa Fundacji.