Off-Baza

Teatr Zapadnia


Siedziba: Opole
Rok założenia: 1998
Sala: Młodzieżowy Dom Kultury
Dane kontaktowe: Teatr Zapadnia,
ul. Strzelców Bytomskich 1, 45-084 Opole,
tel. 77 454 27 14 lub 510 048 256, mdk@mdk.opole.pl, www.mdk.opole.pl

https://www.facebook.com/Teatr-Zapadnia-280880031938164/


Teatr Zapadnia został założony przez Agnieszkę Włoch, do dziś opiekunkę artystyczną zespołu. Na początku skupiał młodzież licealną, obecnie – studentów i absolwentów Uni­wersytetu Opolskiego.

Przedstawienia teatru, które rodzą się w ramach kreatyw­nych warsztatów, często są pozbawione słów i najchętniej ko­rzysta się w nich z możliwości ruchu, plastyki i dźwięku, uważa­jąc je za środki przekazu znacznie mniej skonwencjonalizowane i uschematyzowane. Mimo to przedstawienia Zapadni często inspirowane są znanymi dziełami literatury.

Teatr uczestniczył w wielu festiwalach krajowych, jak m.in. Ogólnopolskie Spotkania Teatralne Theatron 2001 w Brze­gu, IV Ogólnopolski Festiwal Studencki „Wyjście z cienia 2001” w Gdańsku, XXIII Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju (2002), XV Przegląd Teatrów Szkolnych – Scena Młodzieżowa (Poznań 2003). Spektakl Kamień cierpliwości na motywach utworu Atiqa Rahimiego mogli obejrzeć widzowie w Czechach, Niemczech i Macedonii, gdzie znalazł się w finałowej piątce Międzynaro­dowego Przeglądu Teatralnego „Faces without masks” (Skop­je 2013). Jednym z największych sukcesów teatru był udział w międzynarodowym festiwalu teatralnym w Chuncheon (Korea Południowa). Na 7. Międzynarodowym Festiwalu Te­atralnym w Mont-Laurier w Kanadzie młodzi aktorzy zdobyli Nagrodę Jury. W 2016 roku na XIII Zimowych Spotkaniach Tea­tralnych Teatr Zapadnia przedstawił Odkołysanie (inspirowane Biegnącą z wilkami Clarissy Pinkoli Estes) oraz wspomniany już Kamień cierpliwości. Spektakl Mężczyzna przychodzi w deszczu według G. G. Marqueza zdobył Grand Prix na XXXV Tyskich Spotkaniach Teatralnych.