Off-Baza

Teraz Poliż


Siedziba: Warszawa
Rok założenia: 2008
Dane kontaktowe: tel. 606 572 137, terazpoliz@terazpoliz.com.pl


TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Grupa powstała jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży.

Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performance, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje.

Od 2015 roku realizuje także projekty badawcze mające na celu przywracać pamięć o nieznanych i zapomnianych kobietach, które znacząco wpłynęły na obecny kształt sztuki i rzeczywistości społecznej.

TERAZ POLIŻ funkcjonuje na obrzeżach głównego nurtu i skrzyżowaniu różnych środowisk związanych ze sztuką, nie przynależy do żadnego miejsca i żadnej instytucji, co umożliwia krytyczne spojrzenie na sam teatr, jego formy i konfiguracje w głównym obiegu, jak i poza nim, zmusza do ciągłej redefinicji swojego statusu i zajmowanego miejsca, które właściwie w momencie uchwycenia, jest już zupełnie innym miejscem.

Grupa formułuje i wciela na scenie i w stowarzyszeniu niehierarchiczne metody pracy oraz eksploruje różne możliwe struktury poziome.

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ została utworzona w 2008 roku w Warszawie przez aktorki: Martę Jalowską, Dorotę Glac, Adriannę Kornecką, Dominikę Strojek, Kamilę Worobiej oraz reżyserki: Ulę Kijak i Martę Ogrodzińską (obecnie Miłoszewską). W 2009 roku powstało Stowarzyszenie Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ stanowiące osobowość prawną wcześniej nieformalnej grupy. TERAZ POLIŻ współpracuje z takimi organizacjami jak: Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Praw Człowieka Amnesty International, Fundacja ITAKA, Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Trans-Fuzja oraz grupa badaczek „HyPaTia – Kobieca Historia Teatru Polskiego. Feministyczny Projekt Badawczy”.

Materiał nadesłany.

SPEKTAKLE