Siedziba: Kwidzyn
Rok założenia: 2002
Dane kontaktowe: 82-500 Kwidzyn, ul. Słowiańska 13,
tel. 606 977 954, 666 812 944, animo.pl@gmail.com, animofestival@gmail.com
Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego w Kwidzynie została zainicjowana w 2001 roku z inicjatywy mieszkańców miasta Kwidzyna oraz reżysera teatru lalek Doroty Anny Dąbek. Oficjalnie jako stowarzyszenie działa od roku 2002. Od samego początku swego istnienia Scena Lalkowa walczy o „równość w kulturze” dla tych, którzy mieszkają poza wielkimi metropoliami i dla których dostęp do kultury jest utrudniony, bądź otrzymują propozycje kulturalne na bardzo niskim poziomie artystycznym. Scena prowadzi działania artystyczne, edukacyjne, społeczne poprzez realizację między innymi spektakli lalkowych zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych, warsztaty twórcze, wykłady, spotkania – zadania kulturalne łączące pokolenia.
W 2009 roku stowarzyszenie stworzyło autorski projekt – GENERACJE KREATYWNE. Propozycję różnorodnych form uczestnictwa w kulturze opartą na współpracy rodzic/opiekun – dziecko.
W 2001 roku Scena Lalkowa powołała Festiwal Miniatur Lalkowych ANIMO Kwidzyn, który w 2006 roku zmienił charakter z ogólnopolskiego na międzynarodowy i przyjął nazwę Międzynarodowy Festiwal ANIMO Kwidzyn. Założeniem Sceny w myśl głoszonych haseł: „równość w kulturze”, „na prowincji nieprowincjonalnie”, „sztuka animacji” oraz „(nie)zależność” było i jest stworzenie stałego punktu kulturalnego na teatralnej mapie Polski. Twórcy festiwalu od lat propagują sztukę animacji: teatru lalek dla dorosłych, sztuk audiowizualnych, projektów muzycznych o charakterze teatralnym, filmów animowanych kina artystycznego, a także działań społecznych związanych z obszarem kultury. Na Festiwal corocznie zapraszane są największe osobowości polskiej sceny lalkarskiej – Adam Walny, Tadeusz Wierzbicki, Krzysztof Zemło, Grzegorz Kwieciński, Krzysztof Falkowski, Unia Teatr Niemożliwy z Warszawy, Teatr Malabar Hotel, Grupa Coincidentia, Teatr Papahema i wielu innych wybitnych artystów.
Głównym nurtem Festiwalu ANIMO jest prezentowanie spektakli teatralnych z całego świata. W Kwidzynie gościły dotąd teatry lalkowe między innymi z Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Czech, Białorusi, Słowacji, Rosji, USA, Francji, Izraela, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Kanady, Japonii, Szwecji, Finlandii, Chile. ANIMO co najistotniejsze, jest festiwalem zespołów nieinstytucjonalnych, prywatnych, autorskich, organizacji pozarządowych. Organizatorzy Festiwalu zakładają obecność zaproszonych twórców od początku trwania wydarzenia do jego końca, aby móc stworzyć płaszczyznę do wymiany myśli, dyskusji i wzmocnienia środowiska artystycznego poprzez odnajdywanie nowych rozwiązań organizacyjnych, nawiązywanie artystycznych znajomości.
Obok głównego nurtu ANIMO to również warsztaty, film, muzyka i działania społeczne, propagujące sztukę lalkarską i skupiające jej entuzjastów, ale i widzów oraz twórców niedoświadczonych w tego rodzaju teatrze.
Scena Lalkowa imienia Jana Wilkowskiego w Kwidzynie to niezwykłe miejsce spotkań twórczych.