Siedziba: Sopot
Rok założenia: 1998
Dane kontaktowe: Sopocki Teatr Tańca, Teatr na Plaży, Al. Franciszka Mamuszki 2, 81-718 Sopot, tel. 504 302 449, 501243694, sopot.dance.theatre@gmail.com

Sopocki Teatr Tańca, jeden z najbardziej cenionych, utytułowanych i rozpoznawalnych teatrów tańca w Polsce, powstał w 1998 roku z inicjatywy Joanny Czajkowskiej oraz Jacka Krawczyka i do 2010 roku nosił nazwę Teatr Okazjonalny.
Joanna Czajkowska, tancerka, choreograf, pedagog i teoretyk tańca, laureatka prestiżowych nagród w dziedzinie kultury i tańca oraz członek ZASP, związana była z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca Wojciecha Mochnieja. Jako niezależny choreograf zadebiutowała w 1997 roku. Jest twórczynią blisko pięćdziesięciu choreografii do przedstawień Teatru Okazjonalnego i Sopockiego Teatru Tańca. Współpracowała z teatrami w Polsce i za granicą, brała udział w licznych projektach krajowych i międzynarodowych (między innymi w odbywającym się w pięciu krajach Eurodynamics). Jako pedagog technik tańca współczesnego i poszerzania świadomości ciała pracuje według autorskiej metody. Jest dyrektorem zespołu STT.
Jacek Krawczyk, aktor, tancerz, pedagog i wykładowca akademicki tańca, był związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiury. Współpracował z wieloma teatrami alternatywnymi i instytucjonalnymi, między innymi z Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Nowym w Słupsku, Bałtyckim Teatrem Tańca. W 2008 roku zrealizował spektakl Infanta dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater.
Oprócz Czajkowskiej i Krawczyka zespół STT tworzą tancerki Barbara Pędzich, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Grażyna Słaboń i Dorota Zielińska.
Sopocki Teatr Tańca zrealizował do tej pory blisko pięćdziesiąt przedstawień teatralnych, ostatnie z nich to 2TWARZE (2014) inspirowane ideą Teatru Okrucieństwa Antonina Artauda, autoironiczna i autotematyczna Bajadera (2014), Essentia (2015), spektakl poruszający się wokół destrukcyjnych i kreatywnych możliwości żywiołu, Octopus. Mów do mnie (2015) zrealizowany z udziałem Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, inspirowane twórczością Samuela Becketta OHIO. Wszystko co widać (2015) oraz reinterpretujące twórczość Felliniego Coś pięknego z 2016 roku.
Przedstawienia STT charakteryzuje mocne osadzenie w kontekstach kulturowych, które twórcy każdorazowo analizują i przetwarzają w obrębie danego spektaklu. Podejmowany temat zawsze ma charakter swobodnej autorskiej impresji. Przedstawienia STT mają bardzo plastyczną formę, pieczołowicie wystylizowaną, a czasami – celowo przestylizowaną. Koncepcja każdego z przedstawień zawsze oparta jest na nadrzędnej idei, temacie, do którego konstruowany jest ruch i choreografia.
STT współpracuje z szeregiem artystów; wśród nich są między innymi Monika Grzelak i Przemysław Wereszczyński, Iwona Gilarska, Maria Miotk, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz.
STT realizuje program edukacyjno-teatralno-taneczny „Spotkania ze sztuką tańca”, w ramach którego prowadzone są działania skierowane do zawodowych tancerzy, amatorów, prezentowane są spektakle teatralne wraz z merytoryczną obudową w postaci dyskusji ze specjalistami. W STT prowadzone są warsztaty tańca współczesnego z elementami sztuk walki oraz warsztaty poszerzania świadomości ciała.
Vitruvian Man. Preludium, Sopocki Teatr Tańca, fot. Anna Kłosowska Ostatnie piętro, Sopocki Teatr Tańca, fot. Andrzej Rola Nowy Początek, Sopocki Teatr Tańca, fot. Andrzej Rola Nie rób scen, Sopocki Teatr Tańca, fot. Paweł Wyszomirski