Miejsce: Warszawa
Rok założenia: 2014
Dane kontaktowe: Jakub Kasprzak, tel. 609 213 007, kontakt@teatralatyr.pl
Teatr Alatyr powstał jako nieformalna grupa kilkorga twórców teatralnych, których związała wspólna praca. Dziś to w pełni profesjonalny i niezależny teatr. Nazwa Alatyr pochodzi ze słowiańskiej mitologii – jest to magiczny kamień, który zawiera w sobie mądrość i harmonię. Twórcy odnajdują się w różnych konwencjach, estetykach i formach. Ważne są dla nich ciągła nauka i rozwój oraz kontakt z widownią, dla której teatr jest spotkaniem. W swoich sztukach wykorzystują grę psychologiczną i formalną, ekspresję fizyczną i animację lalek, plastykę sceniczną i muzyczność spektakli. Chętnie nawiązują do tradycji teatru wędrownego i docierają do społeczności lokalnych. Ważnym punktem ich działalności jest też umożliwianie pracy i rozwoju wchodzącym na rynek artystom.
Od momentu powstania grupa wzięła udział w blisko 20 festiwalach teatralnych, przeglądach i konkursach (w tym w Międzynarodowym Festiwalu Animo, Festiwalu Szekspirowskim czy Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), zdobywając nagrody m.in. na katowickich Interpretacjach czy ostrowskim OFTeN-ie. Teatr Alatyr występował w Danii i na Słowacji. Poza spektaklami grupa prowadzi też warsztaty teatralne dla młodzieży. Obecnie w repertuarze posiada 7 spektakli, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci: Skończyły nam się dni (2014), Soup City. Ostatnia sprawa Charliego Brokuła (2015), Trzej muszkieterowie (2016), Camelot (2016), Kruk (2016), Lena, księżniczka niczego (2016), Rokcy Babloa (2017). Wśród nagród grupa ma na swoim koncie: II miejsce oraz Grand Prix Loży Teatrów Niezależnych na XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba” (2017), nagrodę główną i publiczności w konkursie Obserwatorium Artystyczne Entreé Teatru Rozrywki w Chorzowie (2016), I nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2016) i Mały Laur Konrada Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje / Teatr Dzielnicowy (Katowice 2015).
Od 2015 roku Teatr posiada osobowość prawną jako fundacja, jest beneficjentem dotacji MKiDN w priorytecie Infrastruktura i stale współpracuje z zaprzyjaźnioną firmą producencką Klica Productions. Teatr Alatyr nie ma własnej siedziby, działalność finansuje ze środków pozyskiwanych z domów i centrów kultury, grantów, środków własnych, opłat za warsztaty i bilety na spektakle.