Off-Baza

Teatr Jednego Wiersza


Siedziba: Opole
Rok założenia: 1991
Sala: Młodzieżowy Dom Kultury
Aktualna liczebność zespołu: 9
Dane kontaktowe: Teatr Jednego Wiersza,
ul. Targowa 12, 45-067 Opole, tel. 602 194 513, tjw@tjw.art.pl

https://mdk.opole.pl/zajecia-i-projekty/teatr-i-recytacja/teatr-jednego-wiersza.html


Teatr Jednego Wiersza powołał do życia reżyser i aktor Krzysztof Żyliński, wcześniej założyciel grupy teatralnej KRA oraz grupy twórczej Ananke, specjalizującej się w instalacjach plastycznych i happeningach, organizator Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej Klubu „Zapalonej Świecy” oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Najlepszych w Opolu (1992-94). Zgodnie z nazwą teatru punktem wyjścia stało się za­miłowanie do krótkich form literackich, szczególnie wierszy. Dlatego teatr od samego początku wyróżniała poetyckość treści i formy oraz sięganie po metaforę, symbole i archetypy. Większość pierwszych spektakli nie miało linearnej fabuły, zaś źródłem inspiracji stawały się malarstwo i muzyka.

Teatr związany jest z Młodzieżowym Domem Kultury. Często występuje w plenerze. Wyjeżdża z pokazami do wie­lu miast w Polsce. Z powodzeniem uczestniczy w festiwalach krajowych i zagranicznych, wśród najważniejszych były: Festi­wal Artystyczny Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu (Grand Prix), Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Międzynarodowy Festiwal Teatralny LITF w Kanadzie (nagroda za wybitną wizję teatralną), Międzynarodowy Festiwal Teatrów Amatorskich na Węgrzech (nagroda główna), Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich Odeon 2007 w Andry­chowie (Grand Prix).

Ostatnio teatr coraz częściej realizuje spektakle autor­skie: Reticulum, Bilet na Księżyc, Placebo, czyli technologia gestu, Królestwo, Zyszczy nam. W jego repertuarze znajdziemy spek­takle uliczne, m.in. Zadzwoń do mnie, Odblask, Wielka siostra. Do zespołu artystycznego w ubiegłych latach należeli: Natalia Ciępka, Malwina Idzik, Alexandra Szczęsny, Weronika Żylińska, Zuzanna Żylińska, Paweł Siwek, Paweł Warunek, Krzysztof Wo­dziński. Z teatrem współpracują też: realizator filmów Marcin Charlicki, muzykanci Michał Wawrzyniak i Michał Radomski, fotograf Rafał Mielnik oraz montażystka filmów Anna Piosik.