Off-Baza

Teatr Montownia


Miejsce: Warszawa
Sala: brak
Rok założenia: 1996
Aktualna liczebność zespołu: 4
Dane kontaktowe: tel. 505 011 083, biuro@teatrmontownia.pl

http://www.teatrmontownia.pl/pl


Teatr Montownia to niezależna grupa teatralna założona przez trzech absolwentów warszawskiej PWST: Adama Kraw­czuka, Rafała Rutkowskiego i Macieja Wierzbickiego, do których dołączył później Marcin Perchuć, również absolwent PWST. Dosyć oryginalną nazwę teatru młodzi twórcy tłumaczyli pier­wotnymi planami wystawiania swych sztuk w starej montowni Forda przy Teatrze Polskim. Plany spełzły na niczym, ale nazwa pozostała. Przez następne lata Montownia gościła na deskach wielu warszawskich teatrów – Powszechnego, Małego, Stu­dio, Nowego, Buffo, Collegium Nobilium. W latach 2005-2007 grała w stałej siedzibie – Centrum Artystycznym Montownia. Obecnie znowu nie posiada własnej sceny, gra gościnnie m.in. w warszawskim Teatrze Polonia, Och-Teatrze, Teatrze Powszech­nym, Teatrze WARSawy oraz w krakowskiej Łaźni Nowej.

Teatr Montownia może pochwalić się również licznymi występami zagranicznymi (m.in. Stany Zjednoczone, Korea Po­łudniowa, Turcja, Francja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Węgry, Czechy, Włochy, Chiny, Egipt, Jordania, Rosja, Litwa, Łotwa) oraz wierną i liczną publicznością. Montownia konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, rentownego, wolnego od biurokracji, otwartego na nietuzinko­we pomysły i gotowego wspierać innych twórców. Od początku działalności artystycznej aktorzy Montowni realizują swoją wi­zję teatru. Teatr wyprodukował do dziś 36 spektakli. Wśród nich znajdują się zarówno sztuki na podstawie tekstów klasycznych, choć niekoniecznie w jej kanonicznym wydaniu, jak też sztuki współczesnych autorów polskich i zagranicznych. Teatr oferuje różnorodność poetyk i poruszanych tematów, starając się w ten sposób dotrzeć zarówno do wielbicieli klasyki czy fanów kome­dii, jak i widzów oczekujących eksperymentów artystycznych czy spektakli autorskich. W bogatym repertuarze znalazły się m.in. Szelmostwa Skapena Moliera, Trzej muszkieterowie wg Du­masa, Ojciec polski Michała Walczaka, Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teatrze, a boicie się zapytać Romana Radomskiego i Teatru Montownia.

Grupa ma na swoim koncie liczne nagrody polskie i za­graniczne, a wśród nich m.in. Grand Prix i Nagrodę Dziennika­rzy na XXXI Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie za spektakl Zabawa (1996), Nagro­dę Związku Artystów Scen Polskich im. Leona Schillera za rok 1998 w dziedzinie sztuki aktorskiej, Nagrodę dla Najlepszego Aktora Rafała Rutkowskiego w Depresji komika na I Festiwalu Festiwali „Komedia Roku” we Wrocławiu (2016), nagrodę za najlepszą scenografię dla Pauliny Czernek za spektakl Utwór sentymentalny na czterech aktorów na 22nd The Cairo Interna­tional Festival for Experimental Theatre w Kairze (2010), Głów­ną nagrodę za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię dla twórców spektaklu Utwór sentymentalny na czterech aktorów na 16th World Festival of Puppet Art w Pradze (2012).

Poza udziałem w festiwalach i występami gościnnymi Teatr Montownia prowadzi projekty warsztatowe i edukacyjne dla młodzieży oraz wspiera młodych reżyserów i twórców na początku ich artystycznej pracy. Ponadto organizuje konkursy na napisanie sztuki. Swoją działalnością Teatr Montownia stara się pokazać, że można trafić do szerokiej publiczności, realizu­jąc dobre teksty na najwyższym artystycznym poziomie. Mon­townia pozyskuje finanse z dotacji miejskich, ministerialnych, sponsorskich oraz ze środków własnych.