Off-Baza

Teatr Midraszowy


Siedziba: Kraków
Rok założenia: 2008
Sala: Żydowskie Muzeum Galicja
Dane kontaktowe: tel. 502 304 970,
biuro@teatr-zydowski.krakow.pl

https://www.facebook.com/MidraszowyTeatrZydowski/


Teatr Midraszowy działa na krakowskim Kazimierzu. Jego założycielem jest Tanja Segal – z wykształcenia rabinka oraz re­żyser teatralny. Poza Teatrem Midraszowym zrealizowała ona liczne spektakle i projekty artystyczne w innych miastach Pol­ski, a także w Europie i Izraelu.

Spektakle Teatru Midraszowego najczęściej powstają i są prezentowane Żydowskim Muzeum Galicja na Kazimierzu. Jest to przestrzeń pofabryczna, zapełniona wystawami dotyczącymi historii Żydów. Midraszowy niekiedy wchodzi z nimi w rodzaj interakcji, próbując znaleźć połączenie dawnego z tym, co tu i teraz.

Teatr Midraszowy jest w gruncie rzeczy teatrem klasycz­nym, który próbuje wypracować żywą, aktualną interpretację klasycznych tekstów żydowskich właśnie przez teatr. Nie boi się nowoczesnych rozwiązań czy multimediów. Najważniejsze po­zostaje w nim jednak słowo mówione oraz muzyka, często gra­na na żywo, tworzona na potrzeby konkretnej realizacji. Waż­nym odnośnikiem dla twórców jest również film i malarstwo.

Jak dotąd w Midraszowym powstały takie spektakle jak Melodia ciszy (2008), Tajemnice mojej babci (2009), Sztuka w pię­ciu aktach/Five (P)Art (2012), Megilat Polin (2013), Samotne tan­go Wiery Gran (2014) – wszystkie pokazywane w Żydowskim Muzeum Galicja. Poza tym stworzono midrasze muzyczne: Abija, Szema Israel, Szirat HaJam, Eikha, Maim. W roku 2012 we współpracy z Teatrem Tańca Riny Schenfeld z Izraela powstała nowa wersja znanego na całym świecie spektaklu Zatańczyć z Chopinem.