Off-Baza

Teatr Paragraf – 2


Siedziba: Siedlec
Rok założenia: 2002
Dane kontaktowe: ul. Zbąszyńska 19, 64-212 Siedlec,
teatr.siedlec@gmail.com


Teatr Paragraf – 2 powstał z inicjatywy Grzegorza Śmiał­ka. Z małej grupy szkolnych znajomych powstał zespół, który zaczął regularnie wystawiać spektakle i czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.

Głównym dramaturgiem i reżyserem jest założyciel tea­tru Grzegorz Śmiałek. Tworzy on teatr skupiony na problemach egzystencjalnych, ale przepełniony czarnym humorem, utrzy­many w stylistyce oniryczno-fantastycznej, przy dużym udzia­le muzyki. Można tu wymienić takie spektakle jak Marionetka (2004), Pani M (2005), Drugi pokój (2005).

Jednym z ważnych nurtów działalności zespołu jest teatr minimalistyczny, oparty na słowie. W ramach cykli Poeta na sce­nę oraz Czytanki siedleckie powstało sześć takich spektakli: Tu­wim nie dla dzieci (2013), Nowa wiosenna słabocha, czyli wiersze antywiosenne (2010), Szeptucha (2016), Homo polonius (2010), Kosmos (2012) oraz Spowiedź królewny (2013).

Siedlecka Grupa Teatralna bierze udział w inicjatywach okołoteatralnych, zajmując się działalnością edukacyjną. W 2008 roku wyprodukowała spektakl Babel w ramach projek­tu „Wolsztyn – Miasto Trzech Kultur”. W 2009 roku rozpoczęła realizację swego autorskiego pomysłu pod nazwą „Dwa Teatry”, który polegał na warsztatach fotograficzno-teatralnych, dzięki którym odkrywano historię przedwojennej grupy teatralnej z Siedlca. Od 2012 roku teatr organizuje graFestiwal. Ma on na celu zaciekawić i zaaktywizować lokalną społeczność. W pro­gramie imprezy znajdują się warsztaty dla dzieci oraz szerokie spektrum sztuk performatywnych.